Сьогодні православна церква відзначає день Луки

31 Жовтня 2016 12:54

31 жовтня православна церква відзначає день пам’яті святителя Луки. Ми познайомимо тебе з історією цього свята, а також традиціями і народними прикметами, які присвячені цьому дню.

Луків день у 2016 році припадає на понеділок, 31 жовтня.

День святого Луки: історія та життєпис

Луків день

Луків день © wikimedia

Православна і католицька церкви шанують Луку як християнського святого, сподвижника апостола Павла. Він є автором одного з чотирьох Євангелій і Діянь святих апостолів, а також автором Нового Завіту неєврейського походження. У числі 70 апостолів Ісуса Христа св. Лука був свідком першої проповіді про Царство Небесне ще за земного життя Спасителя.

За переказами, Святий Лука написав першу ікону Пресвятої Богородиці і став першим іконописцем. Його вважають автором багатьох ікон Божої Матері, серед яких Володимирська, Ченстоховська, Іверська ікона та інші.

Після мученицької кончини апостола Павла в Римі Лука з проповіддю пройшов Ахайю, Лівію, Єгипет і Фіваїду. У грецькому місті Фіви святий Лука прийняв мученицьку смерть через повішення приблизно в 82 році.

Святий Лука: народні повір’я та звичаї

 Луків день
Луків день © depositphotos

Святий Лука традиційно в народі вважається покровителем живописців, лікарів та полювання. Цього дня своє свято відзначали іконописці і художники. Вважалося, що святий Лука позбавляє від “семи недуг”, виводить з людини кволість і дає силу.

До Луки зверталися з молитвами іконописці перед розписом храмів і написанням святих образів. Також святому молилися про добрі стосунки в сім’ї, про збереження озимих посадок і дерев від лютих зимових морозів.

День цибулі: за що ми цінуємо цей овоч

Луків день

Луків день © depositphotos

За співзвучністю з ім’ям святого Луки цей день в народі також набув назву цибулі, збір врожаю якої саме припадав на цей час. На честь цибулі влаштовувалися святкування і відкривалися ярмарки з продажу цього овочу, зібраний урожай сплітали в коси і підвішували до стелі на просушку і зберігання.

Цибуля завжди вважалася одним із головних народних цілющих засобів. Ним лікували простудні, шкірні та шлункові захворювання, нариви і пухлини, зубні і головні болі. Крім того жінки використовували цибулю для оздоровлення волосся і шкіри. Після миття голови в цибулинні волосся ставало сильним і блискучим.

Навіть у магії цибуля знайшла своє застосування при захисті від пристріту і порчі, для створення оберегів. У народі вірили, що цибульне намисто, повішене на шию домашньої худоби, здатне вберегти її від хвороб і падежу.

Але перш за все цибуля – один із головних інгредієнтів слов’янської кухні. Без неї не обходяться м’ясні, рибні та овочеві страви. Також цибулю додають у всілякі супи, каші, салати, соління, начинки пирогів і вареників.

Народні прикмети, пов’язані з цибулею:

Луків день

Луків день © depositphotos
  • якщо спекти хоча б одну цибулину до цього дня, то вся цибуля на грядках пропаде,
  • в Луків день не можна вживати гостру їжу, щоб вона не завадила оздоровленню людини,
  • якщо на Луків день ще не випав сніг, то зими ще довго чекати,
  • якщо на Луків день із вишні ще не опало листя, то сніг випаде нескоро,
  • якщо цибуля добре одягнена, зима буде лютою, а якщо цибулиння небагато, то й зима буде м’якою.
Джерело: tochka.net