20 липня у дохристиянські часи відзначали літній день Перуна

20 Липня 2017 13:04

«Огню такого стомлена природа
Одпочиває у красій такій,
Що, мабуть, справді вища нагорода
За пристрасть літа – тихій супокій».
Євген Плужник

20 липня у дохристиянські часи відзначали літній день Перуна, що збігається з сучасним християнським днем пророка Іллі, яке ми святкуємо 2 серпня. Наші предки цього дня молилися біля великих дубів – священних дерев Перуна і влаштовували ритуальні братчини, тобто обіди, де основною стравою було м’ясо жертовних тварин – вепрів, биків або ж півнів.

Після прийняття християнства 20 липня у нас почали вшановувати Єфросинію. І говорили, що вона започатковує негоду, бо й сам цей день переважно був завжди дощовим. Навіть залишилося прислів’я: “Як зібрав сіно, то не страшна і Єфросина”.

20 липня відзначається день пам’яті преподобної Євдокії, княгині Московської. У народі цей день називали Явдоха Сіногнійка, оскільки наставав час затяжних дощів, що, у свою чергу, псувало сіно. Наші пращури наставляли: «Згребеш сіно до купи, так і не страшись хмари». Наші пращури помітили, яка Явдоха Сіногнійка, такий буде і листопад.

За церковним календарем 20 липня вшановують преподобного Хому, преподобну Євдокію – у черн6ецтві Єфросинію, мучеників Перегрина, Лук’яна, Помпея, Германа і інших.

Іменинниками 20 липня є:
Герман, Євдокія, Хома, Єфросинія.

20 липня народились:

1870 — Олексій Ганський, астроном, ініціатор створення Сімеїзької обсерваторії.

1909 — Микола Базилівський (Базилевський), український публіцист, літературознавець, театрознавець.

1921 — Оксана Вікул, українська балерина. Славилася виконанням українських танців власного укладу з модерним спрямуванням.

Події 20 липня:

1924 — засновано Міжнародну шахову федерацію.

20 липня відзначають:

Міжнародний день шахів

Чи знаєте ви, що:

Шахи вважаються королем серед ігор. До того ж вони є найстарішою грою з усіх відомих. Деякі вчені стверджують, що їм близько 5000 років!

Слово «шахи» походить від персидських слів «шах мат», що означає «король мертвий». Але чи перси створили цю гру?

Справа, в тому, що її походження у різні часи приписувалося індусам, персам, арабам, китайцям, єгиптянам, вавілонянам, грекам, римлянам і багатьом іншим.

За однією з версій, шахи все ж таки виникли серед буддистів Індії, а потім розповсюдилися Персією, Аравією і нарешті дійшли до Західної Європи. Адже за буддійськими законами війна і вбивство іншої людини, незалежно від мети, є злочином. І для того, щоб замінити війну, індуси винайшли шахи!

Що стосується окремих шахових фігур, то вони мають довгу і цікаву історію. Наприклад, колись король міг бути захоплений в полон, що неможливо у сьогоднішній грі. А королеву взагалі називали «візирем», що означало «перший міністр»!

Сьогодні, втрачаючи в грі королеву, ви позбавляєтеся своєї найсильнішої фігури. А у стародавні часи вона пересувалася тільки на одну клітку по діагоналі і тому була найслабкішою фігурою на дошці. Тільки близько 500 років тому королева отримала сьогоднішню силу.

Історія ж тури і коня залишається не змінною роками. До речі, англійська назва тури — «рук» — походить від індійського «рукх» і персидського «доля», що означає «солдат».

«Рідна країна»