Рахункова палата перевірила дотримання законодавства щодо надходження та розподілу податку на додану вартість, нарахованого переробними підприємствами Вінницької та Житомирської областей від здійснення операцій з постачання власної продукції, виготовленої з поставлених молока або м’яса в живій вазі сільськогосподарськими товаровиробниками.
Про це Житомир.info повідомила прес-служба Рахункової палати України.
Колегія Рахункової палати відзначила, що механізм адміністрування податку на додану вартість з урахуванням особливостей його справляння є складним і непрозорим. У результаті чого переробним підприємствам делеговано право нарахування та розподілу державних ресурсів, сформованих за рахунок коштів податку на додану вартість, отриманих від реалізації продукції, виготовленої з поставлених молока або м’яса в живій вазі сільськогосподарськими товаровиробниками. Внаслідок чого обсяги компенсацій та платежів до бюджету були поставлені в залежність від порядків окремого обліку операцій з постачання власної виробленої продукції, які обирались переробними підприємствами на «власний розсуд», що відбувалося в умовах законодавчої неврегульованості таких процесів.
«Існує тенденція щодо зменшення розміру платежів до бюджету та компенсацій, які нараховувалися та розподілялися переробними підприємствами. Зокрема, в окремих підприємствах молочної галузі Вінницької області розмір компенсації зменшився в 5 разів, а виплати проводилися у сумі від 1,0 до 100 грн. на особу за місяць. Окремі м’ясопереробні підприємства виплачували в середньому 15 грн. на одну голову ВРХ при здачі тварин на забій. Подібна тенденція спостерігається і у Житомирській області», – зазначають фахівці Рахункової палати.
За результатами розгляду матеріалів перевірок Колегія Рахункової палати дійшла висновку, що в результаті системних недоліків та порушень податкового законодавства до державного бюджету не надійшло близько 13,1 млн. грн., а сільськогосподарські товаровиробники втратили можливість одержати 1,8 млн. гривень.
«Загалом механізм державної підтримки галузі тваринництва через застосування особливого режиму оподаткування переробних підприємств не забезпечив належних зрушень та покращення стану справ у галузі у досліджених регіонах, зокрема, зростання поголів’я тварин, обсягів виробництва продукції, прибутковості товаровиробників, що, в свою чергу, потребує розроблення нового прозорого і адресного механізму державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників продукції тваринництва», – зробили висновок у Рахунковій палаті.