Житомирян закликають уважно стежити за роботою газових приладів взимку

17 Грудня 2014 14:44
drohobych-rda.gov.ua

drohobych-rda.gov.ua

У зимовий період основним фактором ризику отруєння чадним газом є використання газових плит для обігріву приміщень. При цьому споживачі для економії тепла щільно зачиняють вікна і перекривають доступ повітря, необхідного для його циркуляції. Це різко суперечить правилам безпеки.

За даними Держгірпромнагляду в Україні з початку року внаслідок отруєння чадним газом загинуло 38 осіб. Основною причиною отруєнь продуктами горіння є порушення споживачами правил безпеки при користуванні природним газом у побуті. Зокрема взимку найчастішими порушеннями є використання газових приладів не за призначенням та несправні вентиляційні канали або зруйновані димоходи в будинках.

Що ускладнює виведення шкідливих продуктів горіння з приміщення взимку?

По-перше, погодні умови. Низька температура повітря, сильні пориви вітру та різкі коливаннями атмосферного тиску спричиняють обмерзання оголовків труб димоходів у будинках. Тому продукти згорання не виходять назовні, а накопичуються в приміщенні, що загрожує отруєнням чадним газом. По-друге, ігнорування власниками будинків Правил безпеки систем газопостачання України. Вони зобов’язані взимку щомісяця оглядати оголовки димоходів задля запобіганню їх обмерзанню і закупорці. А щороку перевіряти справність димових та вентиляційних каналів і за потреби їх прочищати.
Як споживачеві вберегти себе і свою родину від отруєння чадним газом?

Перед тим, як вмикати газовий прилад, необхідно обов’язково перевіряти наявність тяги. Для цього потрібно прикласти легку смужку паперу до отвору димоходу. Якщо смужка залишиться нерухомою або відхилилася в бік приміщення – тяга в димоході відсутня. Це свідчить про засмічений або несправний димохід. У такому випадку варто припинити користування газовими приладами і звернутись до спеціалізованої організації, що перевіряє справність та прочищає димові та вентиляційні канали.

До речі, така організація повинна обов’язково мати відповідну ліцензію та дозвіл територіального управління Держгірпромнагляду у Житомирській області.
Радимо також роздрукувати і повісити на видному місці в помешканні 5 простих правил:
1. Використовувати газові прилади тільки при наявності тяги в димоходах та стежити за прочисткою димових та вентиляційних каналів.
2. Своєчасно регулювати газові пальники – полум’я повинне бути синього або фіолетового кольору. Жовте полум’я – це ознака неповного згорання газу, тому необхідно відрегулювати подачу повітря в пальник.
3. Вмикати газові прилади при відчиненій кватирці або відкритому на провітрювання вікні.
4. Користуватися газовими приладами тільки зі справною автоматикою безпеки.
5. Не встановлювати і не замінювати газові прилади самостійно, а викликати фахівця газового господарства.

Довідка. Чадний газ (монооксид вуглецю, СО) утворюється при горінні вуглецю чи вуглецевих сполук. Потрапляючи у кров, чадний газ сполучується з гемоглобіном та робить його нездатним розносити кисень організмом. Таким чином людина гине від задухи. Після двох годин перебування в приміщенні, де у повітрі міститься лише 0,1% СО, людина непритомніє. Втрата свідомості супроводжується таким знесиленням, що людина навіть помітивши небезпеку, неспроможна врятуватись. Якщо вмісту у повітрі монооксиду вуглецю більший, то відповідно і час, за який можна смертельно отруїтися, значно скорочується.