Зима неминуче в підсвідомості пов’язується із поганим настроєм та сумом. Багато людей і справді ходять без настрою, доки не вийде сонце і не настане весна. Які є основні причини депресії взимку — читайте далі.
В ході дослідження, яке проводилося вченими з Копенгагенського університету, спостерігали за групою людей в різні пори року. Група добровольців складалася з 11 осіб із сезонним афективним розладом і 23 здорових людей.
За допомогою позитронно-емісійної томографії було виявлено, що у людей, схильних до депресії в зимовий час, рівень білка, що переносить серотонін (гормон щастя), значно відрізняється в літній і зимовий час. У здорових же людей не було помічено такого явища.
Говорячи інакше, ті, хто схильний до сезонного афективного розладу, якимось чином контролюють вироблення серотоніну в зимовий час. Причому з настанням ночі у таких людей посилюється діяльність білків, що приймають участь у перенесенні речовин між клітинами, внаслідок цього рівень серотоніну також знижується: більш високий рівень білка, що переносить серотонін, викликає зниження рівня серотоніну.
Б. Макмахон, керівник дослідження, зазначила: «Ми вважаємо, нам вдалося знайти той важіль, який повертає мозок для регулювання серотоніну при зміні пір року. Білок, що переносить серотонін, переправляє серотонін в нейрони, де він перебуває в пасивному стані. Відповідно, чим вища активність цього білка, тим нижча активність серотоніну. Завдяки сонячному світлу зміст цих білків буває природно низьким, але зі збільшенням тривалості темного часу доби восени вміст цього білка починає рости, через що знижується рівень активності серотоніну. Багато людей не схильні до дії сезонного афективного розладу, і, як нам вдалося з’ясувати, у цих людей не збільшується рівень білка, тому активність їхнього серотоніну в зимовий час залишається високою».
І хоча це дослідження було не першим і не таким масштабним, але воно дозволило спостерігати за пацієнтами в різні пори року і підтвердити теорію, що існувала раніше: білок, що переносить серотонін, пов’язаний із сезонним афективним розладом.
У зв’язку з цим, лікарі рекомендують всім, хто має схильність до сезонної депресії, частіше бувати на вулиці, навіть в похмуру погоду: кількість світла на вулиці в будь-якому випадку буде більше, ніж у приміщенні.