Відсьогодні Національний банк України ввів чергові обмеження на валютному ринку та в банківській галузі задля стабілізації гривні та економіки в цілому.
Деякі з обмежень не нові – просто продовжили термін їхнього застосування ще на три місяці – до 3 червня включно. Скажімо, експортери й надалі мусять обов’язково продавати 75% валютної виручки. Крім того, українці матимуть право за один день купити в одній банківській установі валюти чи металів не більше, ніж на 3 тис. грн.
Є й нові обмеження – НБУ заборонив знімати валюту з карток. Зробити це можна лише в гривнях.
11 ОСНОВНИХ ВАЛЮТНИХ ОБМЕЖЕНЬ, ВВЕДЕНИХ НАЦБАНКОМ УКРАЇНИ ІЗ 4 БЕРЕЗНЯ ПО 3 ЧЕРВНЯ 2015 РОКУ:
1) Розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів мають здійснюваться у строк, що не перевищує 90 календарних днів.
2) Юридичні особи повинні обов’язково продавати на міжбанку 75% валютної виручки, що надійшла з-за кордону.
3) НБУ буде моніторити роботу банків щодо їхньої перевірки добросовісності платежів клієнтів. Якщо виявлять ризики та протиправні дії, вимагатимуть призупинити такі операції.
4) Погашати кредити, які українці та компанії взяли за кордоном (у нерезидентів), достроково заборонено, а лише не раніше строку, передбаченого договорами.
5) В одному банку протягом одного операційного (робочого) дня клієнт може купити валюти чи банківських металів на суму, що не перевищує в еквіваленті 3 тис. грн.
6) Перерахувати за кордон українці мають право не більше, ніж 15 тис. грн (в еквіваленті) протягом одного робочого дня. Із валютного рахунку – не більше 150 тис. грн у місяць. Є виключення щодо лікування за кордоном, транспортування хворих, оплати витрат, пов’язаних зі смертю громадян за кордоном, навчання, пенсії, зарплати тощо.
7) Банки зобов’язані обмежити видачу готівкових коштів у національній валюті через каси та банкомати в межах до 150 тис. грн на добу на одного клієнта.
8) Банкам забороняється надавати клієнтам кредити в національній валюті (у тому числі за відкритими кредитними лініями та шляхом пролонгації раніше наданих кредитів), якщо в забезпечення виконання зобов’язань за ними надаються майнові права на кошти в іноземній валюті, що розміщені на рахунках у банках.
9) Уповноважені банки зобов’язані обмежити видачу (отримання) готівкових коштів в іноземній валюті або банківських металів з поточних і депозитних рахунків клієнтів через каси та банкомати в межах до 15 тис. грн на добу на одного клієнта в еквіваленті за офіційним курсом НБУ. Зазначена вимога поширюється на видачу (отримання) готівкових коштів як у межах України, так і за її межами незалежно від кількості рахунків клієнта в одному банку.
10) Видача готівкових коштів у межах України за електронними платіжними засобами, що емітовані як резидентами, так і нерезидентами, здійснюється виключно в гривнях.
11) Уповноваженим банкам забороняється здійснювати операції з продажу банківських металів за безготівкові гривні юридичним особам/фізичним особам-підприємцям загальною масою, що перевищує протягом одного календарного тижня у межах однієї банківської установи на одного клієнта 3,216 тройської унції золота (еквівалент цієї маси в інших банківських металах, перерахований за крос-курсом, визначеним згідно з офіційними курсами банківських металів, установленими НБУ).
У багатьох обмеженнях є виключення. Скажімо, щодо лікування за кордоном, транспортування хворих, оплати витрат, пов’язаних зі смертю громадян за кордоном, навчання, пенсії, зарплати тощо.