У дворі житомирського університету встановлять екран, щоб транслювати сонячне затемнення

20 Березня 2015 11:03
metodist.ucoz.com

metodist.ucoz.com

20 березня за умови сонячної погоди на екрані у внутрішньому дворі Житомирського державного університету імені Івана Франка студенти спостерігатимуть за сонячним затемненням, найактивніша фаза якого припаде приблизно на 12:00-12:20 за Київським часом.

Про це Житомир.info повідомили у прес-центрі ЖДУ.

«На екрані, який буде встановлений у внутрішньому дворі ЖДУ імені Івана Франка, буде транслюватися зображення із потужного великого телескопа. Там же стоятиме й два менших телескопа, скористатися якими зможе кожен бажаючий. Спостерігати за повним сонячним затемненням можна буде з 11:15 і майже до 13:30, але за сонячної погоди. Хоча це затемнення за астрономічною класифікацією належить до повних, з України буде видно, як Місяць затуляє лише близько половини сонячного диска. За розрахунками о 12:06 у Житомирі ми спостерігатимемо сонце, диск якого буде затемнено на 52%. Цього явно недостатньо, щоб настали сутінки. Тому затемнення можна пропустити, якщо спеціально за ним не спостерігати. На цей день майже по всій території країни синоптики прогнозують хмари і дощі, а це може завадити спостереженню. У Житомирі ж, за попередньою інформацією, має бути сонячно. Сподіваємося, що прогноз не зміниться, і ми будемо спостерігати зображення «надкушеного» сонячного диска. Свідки ж повної фази затемнення, зможуть побачити, як на потемнілому серед дня небі на кілька хвилин проступлять зорі. Проте вони це побачать, якщо небо буде безхмарним», – каже завідувач кафедри фізики ЖДУ імені Івана Франка Олександр Ткаченко.

Цього року затемнення відбудеться майже одночасно з весняним рівноденням, яке припадає на 21 березня. Але це випадковість, кажуть астрономи. Однак не випадково те, що будь-яке сонячне затемнення відбувається під час молодика – коли Місяць стоїть рівно між Землею і Сонцем, а отже Сонце освітлює той його бік, який не видно з Землі.

Сонячні затемнення не є рідкісним явищем. Щороку на Землі відбувається в середньому два-три затемнення, більшість з яких належать до часткових. Затемнення вважають повним, якщо на поверхні Землі є хоча б одна точка, з якої видно, як Місяць повністю затуляє Сонце. А таке дійсно буває рідко. За словами астрономів, цьогоріч повне сонячне затемнення можна буде спостерігати на сході Гренландії, Ісландії, на архіпелазі Шпіцберген і на Фарерських островах. А у Європі, північній і східній частині Африки і північній і східній частинах Азії буде спостерігатися часткове сонячне затемнення. Також астрономи попереджають, що затемнення може порушити сонячні джерела електроживлення і привести до відключення електрики.

Одне з найвідоміших в історії повних сонячних затемнень було 1 травня 1185 року. Саме воно згадане в літописі «Слово о полку Ігоревім».

Наступне сонячне затемнення варто очікувати у 2026 році.

Джерело: zhitomir.info