На землях Житомирщини експерти радять застосовувати мілку оранку.
— Весняне дискування ґрунту перед посадкою все більш стає поширеним. Це не тільки дешевше, а й не перекидається вглиб родючий шар землі як при глибокій оранці. На піщаних — це переважно Житомир, Чернігів, Рівне, де в нас лісова зона, краще застосовувати мілку оранку. Сантиметрів на 16. І то це залежить, чи вносять добрива. Пісок без них не родючий, а внесена органіка — гній, має бути того ж дня приораний. Інакше з нього вивітрюється азот, — каже Сергій Гаврилов, завідувач відділу обробітку ґрунту і боротьби з бур’янами Національного наукового центру “Інститут землеробства Національної академії аграрних наук України”.
— Можна не орати рік. Це не тільки гроші зекономить, а й для ґрунту буде краще. Зміниться технологія його обробітку.
В неораній землі добре буде рослинам з міцним корінням. Тому краще по можливості зворушити ґрунт мілкою, дешевшою оранкою чи розрихлити. Наприклад, плоскорізом Фокіна. Він розпушує землю на глибину 5–10 сантиметрів. В таку можна садити будь-що, бо плоскоріз дасть ефект поверхневого дискування.
Мілка оранка замість дорожчої глибокої або дискування підійде фермерам під посів зернових культур. Інакше з картоплею.
— Картопля, як німкеня — любить лягати в перину і вкриватися нею. Тому найкраще росте в розпушеному ґрунті. Але якщо один рік посадити в неораному городі, не глибоко й у теплу землю, то суттєво на врожай це не вплине. Для схожості важливий не стільки ораний ґрунт чи ні, як його температура. Виораний город швидше прогрівається. Тоді земля не така щільна.