Правила поведінки з ДАІ. Які документи інспектор має право перевіряти у водія

23 Квітня 2015 11:53
businessua.com

businessua.com

Корисні поради стосовно універсальної поведінки водія, які будуть потрібні кожному, кого зупинив інспектор Державної автомобільної інспекції в Україні. При цьому слід зазначити те, що про усі особливості і тонкощі стосовно конкретного складу адміністративного правопорушення, інформацію можна знайти у відповідному посту про КоАП України. У цьому розділі ми розглянемо усі основні питання, які нас хвилюють.

Отже, уявімо собі наступну ситуацію. Ви їдете на своєму транспортному засобі і бачите працівника ДАІ, який жезлом (чи рукою) вказує на ваш автомобіль. Передусім, не слід хвилюватися, нервувати і метушитися, залучаючи до себе увагу працівника міліції, оскільки, по-перше, ви вже прочитали мій блог і знаєте, як поводитися, а по-друге, ви – дисциплінований водій, який не порушує Правил дорожнього руху.

Які документи інспектор ДПС має право перевіряти у водія?

Нерідко зустрічаються випадки, коли інспектор ДПС під час зупинки транспортного засобу просить дати йому для перевірки документи, не передбачені законодавством України, а саме документи, які підтверджують законність ввезення автомобіля в Україну, доручення, договір оренди автомобіля, дорожній лист, трудовий договір і так далі.

Згідно з ч. 2 ст. 16 Закону України “Про дорожній рух”, водій зобов’язаний мати при собі посвідчення водія і, за вимогою співробітників міліції, пред’являти для перевірки посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством, – страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, ліцензійна картка на автомобільний транспортний засіб у разі надання послуги з перевезення пасажирів і небезпечний вантаж.

Цей обов’язок кореспондується з п. 2.4 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. N 1306, за вимогою працівника міліції водій повинен зупинитися з дотриманням вимог справжніх Правил, а також передати (надати) для перевірки документи.

Вичерпний перелік документів, які водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі, міститься в п. 2.1 Правил дорожнього руху, а саме:

а) посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії;
б) реєстраційний документ на транспортний засіб ;
в) у разі встановлення на транспортних засобах проблискових маячків і (або) спеціальних звукових сигнальних пристроїв – дозвіл, виданий Державтоінспекцією МВС;
г) на маршрутних транспортних засобах – схему маршруту та розклад руху; на великовагових і великогабаритних транспортних засобах та транспортних засобах, що здійснюють дорожнє перевезення небезпечних вантажів, – документацію відповідно до вимог спеціальних правил;
ґ) поліс (сертифікат) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Водії, які відповідно до законодавства звільняються від обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на території України, повинні мати при собі відповідні підтвердні документи (посвідчення).

3667_1402503975_44.jpg (101.7 Kb)

Інших документів вимагати від водія працівник ДПС не має.

Тут важливо виокремити три особливості:

1) Вказані документи водій зобов’язаний пред’явити виключно за вимогою працівника ДПС;
2) В ЗУ “Про дорожній рух” не зафіксований обов’язок надати документи, а лише пред’явити для перевірки. Тобто вирішувати Вам, чи варто передавати Ваші документи інспекторові, чи ні.
3) Такі ж документи повинен мати і водій, який керує автомобілем, ввезеним з-за кордону, і має реєстрацію в іншій державі, а інспектор ДАІ не має повноважень і прав перевіряти законність знаходження транспортного засобу на території України.

Таким чином, незаконними є вимоги інспектора ДПС показати йому документи, що підтверджують законність ввезення автомобіля в Україну, дорожній лист, доручення, якщо Ви не власник, медичну довідку про здатність керувати транспортним засобом за станом здоров’я, дозволи на рекламу і т.д.

Внаслідок цього, якщо інспектор ДПС вимагає документи, не передбачені Правилами дорожнього руху, вкажіть йому на те, що він порушує ч. 2 ст. 16 ЗУ “Про дорожній рух”, п. 2.4, 2.1 Правил дорожнього руху, подзвоніть на лінію довіри ДАІ (Телефон Департаменту ДАІ України (044) 272 4659, гаряча лінія Департаменту ДАІ в Одеській області 0482-30-17-53) і напишіть в Протоколі наступне:

“Інспектор ДАІ П.І.Б., порушуючи ст. 19 Конституції України і п. 2.4, 2.1 Правил дорожнього руху, вимагає документи, не передбачені п. 2.1 Правил дорожнього руху, внаслідок чого я вважаю дії інспектора незаконними і прошу притягнути до дисциплінарної відповідальності, а протокол визнати незаконним і необгрунтованим”.

Адвокат Лещенко Андрій Вікторович

Джерело: Businessua