Турист, котрий не полінується завернути до цього мальовничого села з траси Житомир –Сквира, не залишиться розчарованим. Ні, тут немає закинутого замку чи палацу, переобладнаного під психлікарню. Зате зберігся добротний двохсотлітній костел, десь така ж за віком садиба з навколишніми красотами у вигляді бонусу.
Спершу про костел. Як пише Блека – це останній збудований в Україні бароковий костел. Його датують 1805-м роком. Буквально за кількадесят років більшість храмів стануть православними. Очевидно, як і ліщинський костел.
Троїцький костел надійно захований між деревами. Тож попри монументальні риси храм виглядає цілком адекватно навколишній сільській простоті.
Поруч – дзвіниця, ровесниця храму.
Перша згадка про Ліщин (а отже і офіційна дата його заснування – 1566-й рік. Хоча очевидно, що поселення давніше, бо про Ліщин згадується у переліку маєтностей покійного Фрідріха Горностая.
Магнати Горностаї були кальвіністами й активно насаджували протестантство на Київщині. Проте цим віянням остаточний край було покладено в середині XVII ст. Останнього пастора з Ліщина вигнали козаки.
Хоча монумент пастору комуністичному не так давно і прибрали з центру села, його бюстик зберігся на подвір’ї сільської школи.
Сама ж школа жевріє у колишній панській садибі.
Нічого путнього про палацик я не знайшов (а отже і не знайшли мої колеги-першопрохідці).
Шляхетне походження двохсотлітньої садиби видають хіба колони, яких залишилось менше, ніж було колись.
Ще один палац – культури, розташований у теперішньому центрі села.
Стан цієї споруди теж не найкращий.
Розташований навпроти дитячий садок оточений настільки надійним парканом, що батьки можуть за свої чада не переживати.
Років 50 тому до Ліщина приєднали сусіднє село Тулин. І мені здається, що саме в Тулині розташовані і костел, і палацик. А розділяла поселення неспішна Гуйва, притока Тетерева.
В період активного будівництва мінігес (це 50-і роки минулого століття) в селі також спорудили свою електростанцію. Не так давно її відродили і зараз вона щось там трішки виробляє.
Ліщин на картах Google. Проїзд на автомобілі від Києва – 150 км (біля 2-х годин дороги), від Житомира– 20 км. Неподалік варто подивитись наЖитомир, гранітний Коростишів, церкву-костел Іванкові, костел вСтарій Котельні, палаци Андрушівки і Червоного.