Чим ближче до західного кордону, тим більше можна побачити автомобілів з іноземними номерами.
Їх власники – не іноземці, а наші громадяни, які придбали автомобіль за кордоном і їздять на ньому по Україні без розмитнення. Є кілька способів, як це зробити законно. Жителі прикордонних Львівської, Чернівецької та Закарпатської областей ними і користуються.
Кількість таких авто з роками збільшується. На Закарпатті їздять в основному з угорськими та словацькими номерами, на Львівщині – з польськими.
Люди, які допомагають пригнати в Україну авто, і ті, хто цими послугами регулярно користуються, виділяють лише чотири схеми користування нерозмитненими автомобілями на території України.
Схема 1. Отримання громадянства іншої держави, для жителів Закарпаття найчастіше – угорського. В такому випадку немає ніяких перешкод у придбанні, реєстрації та користуванны автомобілем. Цим дехто і користується, а заодно – і іншими перевагами громадянства.
Схема 2. Якщо авто зареєстроване у Словаччині на резидента цієї країни, який виступив у ролі «власника», а ви – той, хто хоче його купити – вписані в техпаспорт як власник. Якщо автомобіль провезе через кордон в Україну словак, ви зможете їздити на ньому протягом одного року. Після цього потрібно знайти «власника» – словака, щоб він знову вивіз і ввіз ваш автомобіль аналогічним чином.
Схема 3. Ввезти зареєстроване за кордоном авто самостійно. Як пояснили на Чопської митниці, такі авто вважаються тимчасово завезеними, тому перетинати на них кордон через одну митницю треба через кожні п’ять днів. Якщо авто в’їжджає через одну митницю, а виїжджає через іншу, воно може перебувати на території України не більше 10 діб, і за кермом повинен бути той самий громадянин, який в’їжджав. Якщо авто зламалося або потрапило в ДТП, або водій захворів, треба подати в митницю заяву та відповідні довідки з ДАІ, СТО, лікарні), які пояснять відстрочка перетину кордону. Зазвичай цим способом користуються працівники і люди, які мають бізнес за кордоном.
Схема 4. Якщо автомобіль зареєстрований в Угорщині або Словаччині на українця, який офіційно є працівником тамтешньої фірми, він може їздити на ньому в Україні без обов’язкового перетину кордону протягом року.