Петрів піст менш суворий, ніж піст Великий: під час Петрівки церква рекомендує від риби утримуватися лише у середу та п’ятницю; також не обмежується споживання олії.
Триває піст до свята апостолів Петра і Павла (12 липня). Початок посту залежить від дати святкування Пасхи (від якої відраховується Неділя Всіх Святих), а завершення посту припадає на один і той самий день. Цьогоріч піст триватиме 34 дні.
Триватиме він до 11 липня включно і завершиться на свято Першоверховних апостолів Петра і Павла, яке відзначають 12 липня.
Тривалість Петрового посту кожного року різна (від 8 до 42 днів) і залежить від того, рання чи пізня Пасха.
У 2015 році період утримання від скоромної їжі триватиме 34 дні – з 8 червня до 11 липня включно. У цей період НЕ звершується таїнство вінчання.
Народна назва ранньолітнього посту – Петрівка. Наприкінці літа буде ще один піст – Успенський.
Петрів піст не є дуже строгим. За церковним уставом дозволено вживати їжу рослинного походження з олією (у понеділок, середу і п’ятницю – без олії). А ще можна їсти рибу, оскільки святі апостоли Петро і Павло були рибалками.
За давнім народним звичаєм, у перший день Петрівки починають косити сіно. Із косовицею пов’язана цікава народна версія виникнення цього посту. Нібито обмеження в їжі встановив Святий Петро на прохання бідних жінок, бо втомлені чоловіки поїдали все, що було в хаті, навіть молочні продукти, призначені для дітей. Тож милосердний Петро вмовив Павла, котрий завжди більше підтримував чоловіків, запровадити цей піст. Щоправда, в народі не дуже й дотримувалися заборони їсти молочні продукти та курячі яйця. Адже влітку люди тяжко працювали на полі й на косовиці.