В Житомирі продовжують обговорювати зміни назв частини вулиць

14 Червня 2015 12:28
1.zt.ua

1.zt.ua

На чергових громадських обговореннях  щодо перейменування вулиць, які  відбулися в Житомирі 11 червня, розглядалося перейменування 4-х топонімічних об’єктів: вул. Мануїльського на вул. Міщанська, вул. Піонерська на вул. Радзивіловська, площа Декабристів – на майдан Мальованський,  вул. 1-го Травня на вул. Пилипа Орлика.
Про це повідомляють на сайті міськради.
Історик-краєзнавець Григорій Мокрицький озвучив пропозиції Тимчасової депутатської комісії та комісії з топоніміки щодо перейменування вулиць, аргументуючи рішення фахівців: «Вулиці Мануїльського пропонується повернути історичну назву – Міщанська, що ніяким чином не пов’язано з радянською ідеологією, адже міщани – це жителі міста. Вулиці Піонерській пропонується також історична назва – Радзивілівська. Радзивілів – це прикордонне місто колишньої Волинської губернії, що знаходилося на кордоні з Австро-Угорщиною, назване на честь відомого шляхетського українсько-польського  роду Радзивілів. Нині це Рівненська область.  Площі Декабристів ( з якою діяльність декабристів не пов’язана) пропонується інша, теж історична назва – майдан Мальованський як центр мікрорайону Мальованки. Вулиці 1-го Травня депутатська комісія запропонувала назву  Пилипа Орлика. Але комісія з топоніміки вже 10 років наполягає на тому, щоб цій вулиці дати ім’я видатного житомирянина, всесвітньо відомого піаніста  Святослава Ріхтера, який жив тут у 4-х місцях. Прийшов час віддати належне цьому видатному митцю».
Кандидат історичних наук Геннадій Махорін закликав присутніх в залі покластися на рішення фахівців та депутатів у справі перейменування вулиць. «Справою перейменування вулиць займаються люди, які знають, хто такий Мануїльський, хто такий  Котовський і т. д. Вони запропонували ті варіанти відновлення історичних назв чи назв героїв, пов’язаних  з  містом Житомиром, які логічно й історично обґрунтовані. Ми повинні позбавлятися радянської минувшини!», – підкреслює Геннадій Махорін та наголошує, що закон, який прийняла Верховна Рада, є обов’язковим до виконання.
Під час обговорення громадськість хвилювали питання: скільки коштуватиме перереєстрація квартир та чи на часі сьогодні перейменування вулиць, коли йде війна в країні.
«Для фізичних осіб питання перейменування вулиць не несе ніяких витрат. Ніхто не примушує міняти паспорти. Ви користуєтеся документами, скільки вважаєте за потрібне. Документи щодо нерухомості не змінюються також. У разі  продажу, дарування та успадкування, вносяться зміни в саму назву», – зазначає В’ячеслав Дехтієвський і як аргумент наводить приклад  перейменування  вул. Московської на вул. Небесної Сотні: ніхто з мешканців вулиці не платив за зміну назви.
Громадський активіст переконаний: повне перейменування комуністичних назв вулиць сьогодні необхідне: «На тих територіях, де залишилися вулиці комуністичних діячів, сьогодні йде війна. На Донбасі і в Криму не була перейменована ні одна вулиця та площа».
Серед пропозицій, які вносилися учасниками обговорення, були:
1. Не змінювати назву вулиці 1 Травня, яка, мовляв, не пов’язана із законом про декомунізацію, оскільки 1 Травня – це державне свято.
2. Назвати одну із вулиць міста на честь Тараса Бульби-Боровця – керівника УПА «Поліська Січ», яка діяла на Житомирщині (пропозицію внесли представники партії «Свобода» та Правого сектору).
3. Підтримати пропозицію комісії з топоніміки щодо зміни назви  вул.1 Травня на  честь Святослава Ріхтера.
4. Відобразити в одній із назв вулиць трагічну долю селян, які постраждали від голодомору та репресій (пропозицію вніс голова  обласної організації Селянської партії України  Володимир Музиченко).
5. Дати вулиці 1 Травня  ім’я відомого економіста і математика світової слави, автора теорії збалансованого бюджету споживача Євгена Слуцького (за пропозицією доцента ЖДТУ Юрія Ущаповського).
Після завершення громадських обговорень усі отримані пропозиції та зауваження будуть передані до депутатів Житомирської міської ради для прийняття відповідного рішення.
Джерело: 1.zt.ua