Якщо водій робить три і більше грубих порушення Правил дорожнього руху за рік, він може бути підданий спеціальному психофізичному тестуванню для оцінки його здатності водити автомобіль.
Така норма розміщена в проекті Закону “Про дорожній рух та його безпеку”, який підготувала група ініціативних юристів на чолі з правозахисником Володимиром Караваєвим.
“Щодо водіїв, які здійснюють регулярні грубі порушення у сфері дорожнього руху та його безпеки (тричі і більше протягом року), уповноважена посадова особа Національної поліції України може ухвалити рішення про обов’язкове проходження такою особою психофізіологічного тестування та оцінки рівня розвитку професійно важливих психофізіологічних якостей, необхідних для безпечного керування транспортними засобами”, – описує цю норму майбутнього Закону на своїй сторінці у “Фейсбук” Володимир Караваєв.
Такий тип тестування застосовується в багатьох країнах світу. Наприклад, у Німеччині психофізіологічне тестування називають “ідіотен тест”. Він призначається або поліцейським у разі затримання водія в нетверезому стані за кермом (якщо в крові у нього виявлено понад 1,6 проміле алкоголю), або автоматично – у разі вчинення водієм певної кількості порушень правил дорожнього руху. Такий тест платний, його проводять не поліцейські, а лікар і психолог. За результатами “ідіотен тесту” можуть ухвалити рішення про позбавлення водія права керувати автомобілем на певний час.
В Інтернеті описані деякі питання, які психолог може ставити водієві під час “ідіотен тесту”. Ось деякі з них:
1. У будинку з ліфтом нa другому поверсі живе cтомaтолог, на третьому адвокат і на четвертому – повія. На яку кнопку ліфта найчастіше натискатимуть? (відповідь – перший поверх)
2. Скільки землі знаходиться в ямі розміром З х 2 х 3 м? (відповідь – у ямі немає землі)
3. Як часто ви можете розміняти кyпюру у100 євро? (відповідь – один раз)
4. Прямий поворот – це він, вона чи воно? (відповідь – прямих поворотів не буває)
5. Два батька і два сина пішли на рибаловлю. Загалом виловили три рибини, але кожен приносить додому по одній спійманій рибі. Як це так виходить? (відповідь – пішли син, батько і дідусь).
Законопроект “Про дорожній рух та його безпеку”, в який зараховані Правила дорожнього руху, поки не зареєстрований у парламенті, його вивчає група народних депутатів.