У Чорнобильську зону повертаються зубри

9 Жовтня 2015 14:22
bbc.com

bbc.com

Українські науковці отримали докази проживання в Чорнобильській зоні зубрів, які тут і в навколишніх українських регіонах зникли.

Співробітники “Чорнобильського центру” отримали фотодокази, що з території Білорусі до української частини зони відчуження перейшли зубри, хоча поки що доведене проживання всього одного самця.

Раніше ВВС Україна писала, що за допомогою фотопасток науковці з Чорнобильського центру доводять, що до зони відчуження за відсутності людей повертається справжня дика природа Полісся, зокрема і ведмеді.

З листопада 2014 року разом з британськими вченими український науковець Сергій Гащак запустив проект TREE з комплексної фотофіксації тварин зони.

Завдяки західним партнерам вдалося встановити 42 фотопастки.

Зубри повертаються

“Перші сліди можливого перебування в зоні зубра я зафіксував 2012 року, коли побачив схожий послід, проте остаточні докази отримав тільки зараз за допомогою фотопасток”, – розповів ВВС Україна біолог Сергій Гащак.

Він працює в Чорнобильському центрі з проблем ядерної безпеки, радіоактивних відходів та радіоекології.

Пан Гащак працює у зоні з 1990 року.

Науковець припускає, що, скоріше за все, зубр прийшов в українську зону відчуження з Білорусі, де тварин багато й за ними дуже серйозно доглядають природоохоронні служби.

ЗубрImage copyrightSerhii.Gashchak
Image captionУ 2015 році чорнобильського зубра вдалось сфотографувати

Він давно чекав появи у зоні зубрів, але опинитись їм тут було важко, адже у білоруській частині зони вони живуть на іншому березі Прип’яті й тваринам треба було перейти велику річку.

“У Білорусі їх підгодовують взимку, там працює спеціальна служба у заповіднику”, – каже пан Гащак.

В українській частині зони, за його словами, таких служб просто не існує.

Зубра у зоні фотопастки зафіксували двічі: у березні та серпні 2015 року. Також вчений знайшов там специфічні пилові бані, які роблять ці тварини.

Знайти пару і вберегти від браконьєрів

Науковець розповів, що поки він отримав знімки того самого самця, тож, скоріше за все, він у зоні поки що один. Наразі не відомо, чи повертається він назад у білоруську частину зони.

ЗубрImage copyrightSerhii.Gashchak
Image captionСергій Гащак допускає, що поки самець зубра у зоні один

“Ці тварини стадні. Коли самець стає дорослим, його виганяють, він починає ходити сам, іноді відходячи дуже далеко”, – пояснює пан Гащак.

Щоб зубри у зоні прижилися й тут виникло стадо, самцю потрібні щонайменше кілька самиць.

Як вказує Сергій Гащак, керівництво міністерства екології не допускає штучного завезення тварин у зону, поки тут не створять спеціальну природоохоронну службу.

“Тому більш імовірно, що з Білорусі прийде більше тварин. Так вже сталось з ведмедями, які прийшли звідти”, – допускає науковець.

Ще в 90-х роках з української частини зони до Білорусі переселились коні Пржевальського.

Гащак
Image captionСергій Гащак з британськими колегами у межах проекту TREE розмістили десятки фотопасток

Він неохоче розповідає, у якій саме частині зони фотопастки кілька разів зняли зубра.

Сергій Гащак остерігається, що чорнобильського зубра вб’ють браконьєри.

“Не хотів, щоб місце перебування тварини стало відомим, щоб він не дістався браконьєрам, хай живе собі”, – додав Сергій Гащак.

В Україні, за різними даними, у заповідниках збереглись кілька сотень зубрів, хоча за останні десятки років їх активно винищували браконьєри.

Вид в Україні вважається зниклим у дикій природі.

Джерело: bbc.com