В Україні 18 листопада курс долара побив восьмимісячний рекорд: Національний банк встановив курс американської валюти на рівні 23,77 гривні – востаннє таке значення було офіційно зафіксовано 4 березня 2015 року.
Як зміниться курс валют найближчим часом і чи варто українцям готуватися до зростання цін?
Президент Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко зазначає, що курс доларатрадиційно до кінця року повзе вгору. На думку експерта, головна причина, через яку “стрибнула” валюта – Нацбанк 10 жовтня послабив заборони.
“Наприкінці року, як правило, дійсно, валюта росте. Це необов’язково пов’язано з газом. Просто закінчується рік, борги намагаються погасити безпосередньо до кінця року”, – говорить Охріменко.
Якщо в економіці не буде різких потрясінь, до кінця року курс долара дійде до 25 гривень. Експерт упевнений, що такі зміни на валютному ринку – в межах допустимого.
Водночас у Нацбанку заявляють, що готові згладжувати надмірні коливання і за динамікою курсу уважно стежать. За останній час вже організували чотири аукціони з продажу валюти.
“Зараз Національний банк уважно стежить за ситуацією на ринку і, в разі необхідності, готовий використовувати свої інструменти для згладжування надмірних коливань на міжбанківському ринку. За останній час НБУ організував чотири аукціони з продажу валюти, під час яких було продано $67,5 млн. 17 листопада Національний банк також оголосив про проведення валютного аукціону з продажу валюти до $50 млн”, – сказав заступник голови НБУ Олег Чурій.
Економіст Павло Кухта вважає, коливання долара будуть весь час, але до серйозних потрясінь економіки це не приведе.
“Якісь коливання долара будуть увесь час. Це нормально. Я навіть не беруся судити, в який бік це буде, але можу сказати – якщо не буде різкого погіршення – ніяких потрясінь не буде”, – вважає економіст.
На думку експерта, на курс можуть вплинути помилки уряду, наприклад, скасування підвищення тарифів на послуги ЖКГ.
“Я навіть не думаю, що різка ескалація на Донбасі призведе до різкого погіршення економіки. Цілком імовірно, що економіка буде її утримувати. Економіка вже стійкіша, ніж може здатися. Економіка йде до відновлення. Економічні тенденції досить сильні. Я думаю, якщо грубих помилок уряду не буде, якщо вони не відмовляться від підвищення тарифів або не почнуть друкувати гроші, якщо божевільний популізм не вистрілить, я думаю, ситуація буде нормалізуватися”, – говорить Павло Кухта.
Економісти також говорять про те, що взимку на українців чекає традиційне подорожчання продуктів харчування. “Це нормальна для нас сезонність. За межі нормальних, звичайних для людини речей це не виходить”, – стверджує Кухта.
У той же час економіст Андрій Шевчишин вважає прогнози для української економіки залишаються позитивними.
“В цілому, в середньостроковій перспективі, для ринку залишаються передумови для стабільності. Реструктуризація держборгу, позитивні новини від великих позичальників – все це скорочує тиск на платіжний баланс. І на перший план виходить торговельний баланс і співпрацю з кредиторами”, – говорить він.
У наступному році експерти прогнозують зростання індексу інфляції на рівні 20%. “Я не думаю, що уряд показуватиме високий показник інфляції. У прогнозах на наступний рік він очікується на рівні 15%. Я думаю, що цифра буде на рівні 20%, як умовний показник для розрахунків. У реальності, на жаль, картинка представляється набагато песимістичнішою”, – зазначив директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.