27 листопада 2015 року, в прес-центрі відбулася презентація благодійної організації «Благодійний фонд «Житомирський Меморіальний комплекс двадцятьом тисячам жертв політичних репресій 1937-38 рр., як борцям за незалежність України у ХХ ст. – «Голокост націй». У заході взяли участь ідейний натхненник та голова новоствореного фонду Віктор Борківський, співзасновник фонду Тетяна Шкуропат, депутат Житомирської міської ради, викладач, кандидат історичних наук Геннадій Махорін, представник міжнародної громадської організації «Земляцтво житомирян» Микола Чугаєвський, голова Житомирської обласної спілки поляків України Вікторія Лясковська-Щур, громадський активіст та волонтер Діна Недашківська, заступник директора КП «Зеленбуд» Володимир Савченко, представники релігійних конфесій міста та інші.
За словами Віктора Борківського, предметом діяльності презентованого фонду, який було створено 5 жовтня 2015 року, є здійснення благодійної діяльності щодо оприлюднення імен таємно розстріляних політв’язнів як ворогів народу для поновлення їх чесного імені у зв’язку з визнанням у судовому порядку безпідставності звинувачення їх у ворожому ставленні до народу та таємній діяльності проти інтересів держави.
Співзазновник «Благодійногой фонду «Житомирський Меморіальний комплекс двадцятьом тисячам жертв політичних репресій 1937-38 рр., як борцям за незалежність України у ХХ ст. – «Голокост націй» Тетяна Шкуропат додала: «Будівництво меморіального комплексу – важлива справа для мешканців міста, громадськості. Міською радою було виділено кошти, замовником робіт є КП «Зеленбуд», також було замовлено проектно-кошторисну документацію. Цей меморіальний комплекс будуватиметься за адресою вул. Велика Бердичівська 106,107 (біля Єврейського кладовища). Запланована розробка робочого проекту, над яким працюватимуть спеціалісти-архітектори».
Голова фонду розповів, що до створення подібного фонду для будівництва меморіального комплексу його спонукало вивчення власного роду, адже у 2011 році він почав досліджувати «Розстрільну справу» своїх дідів, які були спадковими дворянами, і звертався до правоохоронних органів стосовно розслідування і визнання тодішніх масових розстрілів замовленням Політбюро на убивство. Також він поінформував, що в Житомирі за наказом Політбюро ЦК ВКП(б) вбито майже 20 тисяч людей різних національностей.
«Меморіал складатиметься з стел із гірської породи габро розміром метр на два, де будуть викарбувані імена кожного із розстріляних жертв політичних репресій», – сказав Віктор Борківський.
Він зазначив, що на будівництво меморіалу потрібно близько 10 млн грн та запевнив, що збір коштів буде проводитися відкрито та підзвітно громаді: «Кожен зможе перевірити, яку суму коштів зібрано і на що витрачено».
Присутні на презентації зазначили, що уроки історії не можна забувати і житомирська громада має зробити усе, аби достойно вшанувати пам’ять предків.
Проект рішення Житомирської міської ради «Про надання дозволу на розроблення детального плану території для розміщення меморіального комплексу жертвам політичних репресій в м. Житомирі розміщено у розділі «Проекти рішення сесії» веб – сайту міської ради.
У Житомирі створено фонд для збору коштів на будівництво меморіального комплексу жертвам політичних репресій
30 листопадаа 2015 11:03
Джерело:
Новини Житомира