Всіх, кого зловимо на внесенні неправдивих даних – субсидії позбавимо – погрожують у Міністерстві соцполітики.
В українців забирають субсидії. Соцінспектори почали масштабні перевірки.
Шукають тих, хто збрехав при заповненні декларації – і приховав свої доходи. Їх не тільки позбавляють пільг на комуналку, але й зобов’язують повернути суму, нараховану як субсидія. Це може бути і пару сотень, і пару тисяч. А є сім’я – для якої це більше ста тисяч гривень. Що може не сподобатися соцінспектору? І чому постраждають не тільки люди, які обманювали навмисне, але і ті, хто помилився.
Оксана Хоменко ледь не втратила свідомість, побачивши розмір своєї субсидії. Чотири тисячі гривень – кожен місяць протягом всього опалювального сезону.
Субсидію – оформила недавно. Чому тягнула? – каже – боялася. Мовляв, ну не може тут бути без підступу. Але до кінця зими зрозуміла – виходу немає. Платити п’ять тисяч за газ – нереально. І це при жорсткій економії. Навіть у морози – ставила котел на мінімум.
Тепер у квартирі тепло. Таку величезну субсидію жінка ніколи б не отримала – якби жила сама. Але в будинку зареєстровані – ще троє онуків, безробітна донька і чоловік-пенсіонер. Допомога виділена на всіх. У декларації Оксана Петрівна вказала – доходи сім’ї – це її пенсія, а також пенсія і зарплата чоловіка.
Якщо щось приховуєте, а ми виявимо – чекайте проблем – попередили жінку в управлінні соцзахисту. Зараз соцзабези активно перевіряють заяви одержувачів субсидії. Шукають приховані доходи. І ось за що можуть покарати.
В декларації не вказані люди, які прописані в квартирі або будинку – але при цьому мають високий дохід.
Але чи всі українці пам’ятають – хто зареєстрований у них вдома? Юристи в цьому сумніваються. Чоловік прописаний за однією адресою – але ніколи там не жив або давним-давно виїхав – для України це типова ситуація.
Перевірка встановлює – що зареєстровані в квартирі родичі отримують високу зарплату – значить, на субсидію не мають права.
А ось другий привід для штрафу. Приховування зарплати. При оформленні субсидії багато людей запевняли – вони безробітні. Зараз в управліннях праці відправляють запити в фіскальну службу. І виявляють тих, у кого насправді робота є. А значить є і доходи. Перевіряють так і пенсіонерів.
Покарати людину можуть і за те, що не вказала будь-яку допомогу від держави – наприклад, допомогу при народженні дитини до трьох років, допомогу одинокій матері тощо.
Здаєте в оренду квартиру, будинок або землю – але не повідомили про це в управління соцзахисту – теж чекайте проблем. Соцзабези зараз виявляють людей, які приховують свої доходи.
І ще один привід для позбавлення субсидії – купівля людиною чого-небудь дорожче 50 тисяч гривень за останній рік. Виявити таких людей соцінспекторам неважко.
Всіх, кого зловимо на внесенні неправдивих даних – субсидії позбавимо – погрожують у Міністерстві соцполітики. А ще кажуть – змусимо повернути ту суму, яку таким людям вже встигли нарахувати як субсидію.
Інших штрафних санкцій – немає. Раніше хотіли вилучати суму в подвійному розмірі – але від цієї ідеї відмовилися. Зараз в Україні є чимало сімей, у яких ця держдопомога сягає п’яти тисяч і навіть більше. Десятки тисяч людей отримують субсидію вже багато років. Якщо виникнуть проблеми – все одно доведеться повертати величезні гроші.
Є люди, які визнають, так – намагалися обдурити. І спокійно віддають гроші. Але деякі – реагують дуже болісно.
Субсидію зараз отримує майже кожна третя сім’я в Україні – п’ять з половиною мільйонів домогосподарств – це близько п’ятнадцяти мільйонів осіб. І більшість з них – оформили її недавно і – майже одночасно.
При цьому – претендентів на субсидії не встигли належним чином перевірити. А тепер – соцінспектори візьмуться за це впритул.
Але у Мінсоцполітики запевняють – їхня головна мета – виявити саме людей з високими доходами.
Міністр соцполітики навіть пропонує вивішувати в під’їздах списки з номерами квартир, мешканці яких отримують субсидії. Ось, приблизно ось так. Адже сусіди знають, хто їздить на дорогих авто або літає відпочивати за кордон – і побачать, що при цьому людина отримує пільгу на оплату комуналки.
Ось тільки вивішування таких листів – буде розголошенням особистих даних, що можна оскаржити в суді. Та й закликати людей – доносити на сусіда, який живе на широку ногу – це якось в дусі радянських часів.
Хоча люди пишуть анонімні заяви на сусідів вже зараз. Особливо у селах, де всі один одного знають. Таких випадків – все більше.
Хто може не переживати – це люди, у кого в банку депозит – нехай навіть на більшу суму. Їх – субсидії не позбавлять. Навіть якщо ви отримуєте тисячі гривень за відсотками кожен місяць – на пільги по комуналці право все одно маєте. Так ще влітку вирішив Кабмін.
Не відмовляють у допомозі і власникам кількох машин або будинків. Адже єдиний критерій – видати людині субсидію або відмовити – це її доходи. Парадокс – але директор приватної фірми може офіційно отримувати півтори тисячі гривень. А решта – платити собі в конверті. І теж отримувати субсидію. Мінсоцполітики – розводить руками. Мовляв, можемо виходити тільки з офіційних заробітків. У соцзабезах не на камеру кажуть – часто бачать, як люди приїжджають оформляти субсидію на дорогих іномарках. Їм тепер не потрібно навіть прибіднятися. Адже все законно.