Сумісність рослин на грядках – це дуже важливий момент при посадці і створення грядок на ділянці.
Деякі рослини ворогують один з одним при спільній посадці, а інші – навпаки, є взаємними біостимуляторами росту і допомагають один одному захиститися від шкідників.
Наприклад, смородину охороняють від поразки бруньковим кліщем часник і цибуля.
М’ята, посіяна поруч із аґрусом, відлякує вогневку і пилильщика. Також і запах помідорового бадилля відлякує від аґрусу й вогневку, і пилильщика, а від яблунь – плодожерку, тому пасинки томатів можна висаджувати для цього під деревом. На плодожерку впливають також посадки кропу і білої гірчиці.
Бордюр з петрушки захистить суницю від навали равликів і слимаків.
Цибуля захистить моркву від морквяної мухи, білої та сірої гнилі.
Картоплю від фітофтори захищає цибуля, а також біла гірчиця. Стійкість до хвороб підвищує хрін. Квасоля (темна, її запах) захищає картоплю від колорадського жука, а картопля захищає квасолю від корівки.
Горох відлякує від квасолі крота.
Для бобів найбільш сприятливі сусіди – огірки. Тому боби рекомендують саджати навколо грядок з огірками. Боби добре сполучаються з гірчицею, картоплею, редисом, редькою, цукровою кукурудзою, шпинатом. Запашний базилік, посаджений поруч з бобами, зменшує ушкодження їх бобовою зерновкою. Є й інші корисні трави для бобів: бурачник, материнка, розмарин, деревій. А біла гірчиця відлякує від бобових горохову плодожерку.
Баклажани рекомендується саджати серед кущової квасолі, що відлякує колорадського жука. Сприятливо впливає на баклажани й чабер.
Капусті допомагають томати в боротьбі з блішкою і листоїдом. А кріп, посаджений між рядами капусти, поліпшує її смак і відлякує гусениць і попелицю. Дуже гарна супровідна культура для капусти – салат, що захищає її від земляної блішки.
Селера також захищає капусту від земляної блішки та капустяної мухи, але своїм запахом приваблює капустяного білана, тому розміщати їх разом небажано.
Для капусти сприятливе сусідство з огірковою травою, що благотворно на неї впливає і своїми жорстким волосистим листям відганяє равликів. Капуста також має потребу в захисті від капустяних метеликів, що відкладають яйця на її листях. Цю роль можуть виконати ароматичні трави, які своїм сильним запахом маскують запах капусти.
Тому навколо її посадок рекомендують саджати ісоп, м’яту, полинь, ромашку аптечну, чабер, шавлію. У міжряддя капусти доречно висадити чорнобривці, красолю, нагідки – вони відлякують попелицю, капустяних і морквяних мух, біланів.