Сьогодні у православних християн останній день Петрівського посту, а завтра настає свято — День Петра та Павла, у який відзначається день пам’яті святих апостолів.
Петра та Павла Православна церква відзначає День Петра та Павла 12-го липня. Він завершує Петрів пост, при цьому саме свято не входить до числа пісних днів.
Історія свята
Святий Петро, син простого рибака, був одним із дванадцяти апостолів — учнів Ісуса Христа. При народженні майбутньому апостолу дали ім’я Симон, але потім від Христа він отримав прізвисько Кіфа, що арамейською означало “камінь”, тобто, твердий у вірі. Пізніше назву було перекладено грецькою – Петро. Петро був учасником і свідком багатьох євангельських подій, саме він тричі зрадив свого вчителя, але потім спокутував свою слабкість і став оплотом віри й творцем християнської церкви. Апостола Петра прийнято вважати першим Папою Римським.
Святий Павло, якого православні християни вшановують 12 липня, не входив до числа дванадцяти апостолів, він взагалі був спочатку одним з гонителів юдеїв, але потім, коли зустрів воскреслого Ісуса Христа, увірував в єдиного Бога. Павло проповідував християнське вчення на території Малої Азії та Балканського півострова. Його послання входять у Новий завіт.
Згідно з церковним переказом, апостоли Петро і Павло прийняли мученицьку смерть в один день — 29 червня за юліанським календарем (тобто 12 липня за григоріанським літочисленням). За легендою апостол Петро прийшов проповідувати в Рим, де був заарештований і розіп’ятий вниз головою. Апостол Павло був страчений у Римі, але оскільки він був римським громадянином, то до нього страта на хресті, що вважалася ганебною, не могла бути застосована. Павлу відтяли голову.
Традиції та прикмети
Петрів день — це народно-християнське свято. У народному календарі це час закінчення купальських ігрищ та літніх весіль, “маківка” літа, перша прополка і початок сінокосу. У давнину свято іноді називали Петрівки, оскільки цим днем завершувався Петрів піст. У народному календарі Петрів день разом зі святами Аграфени Купальниці та Івана Купали складає єдиний річний цикл, що знаменує розквіт природних сил.
Свято відзначається протягом декількох днів. Петру і Павлу було прийнято молитися про зцілення від гарячки та божевілля. Також, оскільки Петро був рибалкою, йому прийнято молитися для удачі в рибній ловлі. Петрів день — це зустріч “червоного літа”. В цей день селах влаштовували “гулянки Петрові”. Дівчата ворожили на суджених: навколо них ходили хлопці, закривши обличчя хустками. Якщо дівчина вгадувала свого обранця, то вважалося, що пара скоро одружиться. Також на Петрів день існував звичай вмиватися “петровою водицею” з трьох джерел (ключів). (Одним з атрибутів апостола Петра є ключі, знак того, що саме він відкриває праведникам ворота в рай).
Існувало повір’я, що в цей день до наступної весни в глибині водойм засинають русалки, що бродять по землі з Трійці. Вважалося, що зозуля кує тільки до Петрового дня, а в цей день вона «ячмінним колосом давиться» — тобто замовкає, коли заколоситься ячмінь.
Приказки на Петрів день
Петро літо зачинає, Ілля літо кінчає.
Петрів день — верхівка літа, настає 40 спекотних днів.
На Петрів день сонечко грає.
З Петрового дня — червоне літо, зелений покіс.
Петрівки холодні — голодний рік.
Про непотрібні речі говорили: «Потрібен, як на Петрів день рукавиця!»
Джерело: fakty.ictv.ua