Спас Нерукотворний: значення, історія і традиції свята

29 Серпня 2016 11:09

Спаси в 2016 році – Медовий, Яблучний, Горіховий – добігають кінця. На порозі Третій Спас, тому ми вирішила розповісти тобі, чому цей день має так багато назв – Спас Нерукотворний, Полотняний, Горіховий Спас, Хлібний Спас. Яке значення має свято, які події відбувалися цього дня які народні традиції його супроводжують.

Якого числа Хлібний Спас або Горіховий Спас в 2016 році

Спас Нерукотворний

Церква Спаса Нерукотворного (Полтава) © wikimedia.org

29 серпня православний світ відзначає останній із літніх свят, присвячених Спасителю – Третій Спас Нерукотворний. Також він називається Горіховий або Хлібний Спас.

У 2016 році Спас Нерукотворний припадає на понеділок, наступний день після Успіння Пресвятої Богородиці.

Спас Нерукотворний: історія свята

Спас Нерукотворний

Храм Спаса Нерукотворного (Київ) © pravlife.org

Третій Нерукотворний Спас встановлений православною церквою на честь перенесення з Едеси до Константинополя Нерукотворного образу Ісуса Христа.

За переказами, Ісус умив обличчя водою і потім витер рушником, на якому відобразився його лик. Цей рушник з нерукотворним зображенням Спасителя зцілив володаря Едеси від смертельної хвороби і сприяло поширенню там християнства.

Згодом саме з цього зображення Ісуса Христа були написані перші ікони Спаса Нерукотворного.

Спас Нерукотворний

Ікона Спас Нерукотворний © wikimedia.org

Звідси пішли такі народні назви свята Нерукотворного Спаса, як Полотняний Спас.

Спас Нерукотворний

Собор Спаса Нерукотворного (Донецьк) © donetsk.church.ua

У день Третього Спаса влаштовувалися ярмарки, на яких продавали домоткані полотна.

Горіховий Спас 2016

Спас Нерукотворний

Спас Нерукотворний © Depositphotos

Третій Спас також називається Горіховий. Наприкінці серпня саме поспівали лісові горіхи, і їх заготовляли про запас і освячували в церкві саме в день Спаса Нерукотворного.

На Горіховий Спас з ліщини заготовляли лазневі віники. Вважалося, що якщо їх правильно висушити, то такі віники здатні зцілити від найтяжчих хвороб.

За народними спостереженнями, водночас в один рік не бувало гарного врожаю і на горіхи, і на хліб. А тому велика кількість горіхів віщувала гарний врожай хліба на наступний рік. Звідси ще одна назва Третього Спаса – Хлібний Спас.

Хлібний Спас 2016

Спас Нерукотворний

Спас Нерукотворний © Depositphotos

З Третім Спасом пов’язані обряди, присвячені останньому хлібному снопу. На цей час припадає завершення жнив, тому на столі найголовнішими стравами є хліб, пироги і печиво, виготовлені з борошна нового врожаю.

Починаючи з Третього Спаса сіяли озиме жито. Починався цей ритуал із домашньої молитви, потім господині проводжали чоловіків на поле з хлібом і сіллю.

А в церкві цього дня добре освятити кошик з горішками і ароматною свіжою випічкою.

Джерело: tochka.net