Принцип роздільного харчування базується на ідеї правильного поєднання продуктів в залежності від особливостей їх засвоєння.
Автором системи харчування є американський лікар Вільям Говард Хей, який у 1904 році розробив особливий режим харчування для себе і пізніше виклав у кількох книгах. У 1928 році його ідею підхопив американський натуропат Герберт Шелтон. Дослідник у своїй книзі виклав правила поєднання продуктів і дав ряд загальних рекомендацій. Новий підхід до здорового способу життя і схудненню підхопили голлівудські зірки, що зробило його популярним.
Основне правило роздільного харчування — не поєднувати вуглеводи з білками і кислими фруктами. Це пов’язано з тим, що для їх засвоєння необхідне кисле середовище, а для вуглеводів — лужне. При одночасному вживанні виникає конфлікт і процес травлення сповільнюється. Це спричиняє появу зайвої ваги і погіршення здоров’я.
Серед інших правил роздільного харчування:
1. Не змішуйте з білками жири, оскільки це значно ускладнює процес травлення.
2. Не вживайте одночасно крохмаль і цукор, а краще зовсім від них відмовтеся.
3. Кавуни і дині потрібно їсти окремо від інших продуктів. Це ж стосується і різних сортів.
4. Молоко повинно бути самостійним продуктом. Не дозволяється вживати його разом з будь-якими продуктами.
5. Не слід пити під час їжі, оскільки вода забирає частину шлункового соку, що в результаті погіршує травлення.
6. Між основними прийомами їжі слід робити перерву в 4–5 годин. У проміжку можна перекусити фруктами або овочами.
Варто зазначити, що існує особлива група нейтральних продуктів. Сюди входять: жирний сир, вершкове масло, сир, свіжі овочі і фрукти, овочі, зелень і сухофрукти. Їх можна спокійно поєднувати з будь-якими продуктами без шкоди.
На думку Шелтона, правильний підхід до побудови раціону має безліч переваг. По-перше, це дозволяє ефективно худнути і підтримувати вагу в подальшому; по-друге, нормалізує травлення, що внаслідок покращує здоров’я; по-третє, знижується загальне навантаження на організм завдяки легкому травленню.
Багато зірок вже випробували роздільне харчування і залишилися задоволені результатом. Наприклад, Кетрін Зета-Джонс вже багато років слідкує за сумісністю продуктів і, як результат, завжди демонструє чудову фігуру.
Кетрін Зета-Джонс
Незважаючи на ряд переваг роздільного харчування і мільйонів шанувальників, все ж деякі вчені виступають з критикою. З наукової точки зору теорія Шелтона і його рекомендації не знаходять підтверджень вже багато років. Наприклад, в природі не існує продуктів з вмістом одних лише білків, жирів або вуглеводів. Тому немає сенсу ділити їжу на групи. Перетравлення і всмоктування їжі відбувається в основному в кишечнику, де травні соки містять набір різних ферментів і готові до перетравлювання багатокомпонентної їжі. Нехай змішана їжа перетравлюється довше, але для організму це абсолютно нормально.
Більше того, принцип роздільного харчування піддавався клінічним випробуванням для визначення ефективності. Протягом шести тижнів проводився експеримент за участю людей із зайвою вагою. Першій групі запропонували роздільне харчування, а другий — збалансоване. Важливо відзначити, що продукти для обох груп були ідентичними. В результаті, зниження ваги у людей було однаковим як за об’ємами, так і з медичної точки зору. У висновку вчені вказали, що не існує явних переваг роздільного харчування.
Дотримуватися роздільного харчування чи все ж таки зупинитися на збалансованому підборі продуктів — залежить від вас. Але слід пам’ятати, що в гонитві за красивою фігурою важливо прислухатися до свого тіла і підбирати оптимальний варіант, виходячи тільки їх індивідуальних особливостей.