Міфи і правда про зміцнення імунітету

22 Лютого 2018 14:59

Хворіти ніхто не любить. Ми всі мріємо мати настільки міцний імунітет і хороше здоров’я, що медична реформа в Україні нас перестане цікавити. Чи можна зміцнити імунітет та що може його ослабити?

Імунітет це мистецтво дискримінації та толерантності. Дискримінації та знищення шкідливого – інфекцій та пухлин, і толерантності до нешкідливого – наших же тканин, їжі та непатогенних мікробів, наприклад.

Імунна система – це органи та клітини, які різняться за ролями. А імунітет – це результат злагодженої роботи імунної системи, величезної корпорації, в якій є кілька головних офісів, безліч відділів, мережа тренінгових центрів, поліція та спецназ. І хороші бонуси для відданих працівників. Тому не можна казати про імунітет, як про щось єдине та одноманітне.

Міф №1. Стреси послаблюють імунну систему

Спершу стрес майже ніяк не впливає, потім ослаблює, а потім імунна система звикає до стресової реакції.

Гострий стрес ніяк не впливає на вроджений імунітет – той, який першим сприймає інфекції та завжди з нами. Набутий, він же специфічний імунітет, на гострий стрес реагує певним послабленням.

Стрес середньої тривалості пригнічує клітинний імунітет. Він бореться із пухлинами чи ураженими вірусами клітинами. Але наша здатність утворювати антитіла лишається незмінною. Антитіла – це білки крові, що специфічно знешкоджують віруси, токсини і полегшують знищення бактерій.

Хронічний стрес дуже поганий для нашого організму в цілому. Але імунна система вчиться із ними жити й не втрачати реактивності. Тривалий вплив гормонів стресу змушує клітини імунної системи ховати рецептори до них, і ставати нечутливими.

Науковці застерігають, що стрес страшний для імунітету передусім зміною звичок – браком сну, вживанням алкоголю та неправильним харчуванням.

Міф №2. Пірнання в ополонку чи обливання крижаною зміцнюють

Найкорисніше – привчити себе до холоду та свіжого повітря.

Одноразове пірнання на Водохрещу – це те саме, що гострий стрес. Гормони допомагають пристосуватись до низької температури, але імунна система працює, як і раніше.

Регулярні обливання чи пірнання в крижану воду посилюють “прозапальний фон” та активують деякі ланки вродженого імунітету. З одного боку – це добре. А з іншого – безпідставне запалення нам не потрібне.

Чому ж тоді люди почуваються краще, якщо загартовуються?

Холод привчає нашу периферійну нервову систему і судини швидко й правильно реагувати на зміни температур. Як результат, ми краще переносимо холод і створюємо гірші умови для розмноження риновірусів – збудників нежитю та деяких ГРЗ.

Міф №3. Для покращення слід пити імуномодулятори та вітаміни

Імуномодулятори слід пити лише в випадках, передбаченими протоколами лікування.

Щодо використання імуномодуляторів ми звернулися за коментарем до фахівця. Ось що каже Віра Гаєвська, лікарка-імунолог: “Згідно із міжнародними протоколами, імуномодулятори можна застосовувати лише при певних важких станах. Це автоімунні захворювання, СНІД, онкологія, трансплантація органів”.

За її словами, імунна система складається з трьох основних ступенів захисту, які, в свою чергу, містять тисячі речовин. Втручання в роботу цього надзвичайно складного механізму є недоцільним. Робота всіх компонентів імунної відповіді регулюється самостійно. При дотриманні правильного способу життя і збалансованого харчування, імунітет сам налагодить свою роботу.

“Отже, застосування імуномодуляторів для зміцнення імунної системи виглядає, як спроба залити бензин у сучасний електромобіль”, – додає пані Гаєвська.

Мультивітаміни чи звичні нам високі дози вітаміну С навряд налагодять імунітет. Роль вітаміну С в покращенні імунної відповіді та боротьбі з інфекціями не доведена клінічно. Користь мультивітамінів для імунної системи та інших показників здоров’я теж не доведена. А надлишок вітамінів А, D і Е навіть є токсичним.

Міф №3. Антибіотики послаблюють

Антибіотики подекуди необхідні, а імунітет послаблює хибний протокол лікування.

Антибіотики потрібні для специфічного та ефективного знищення бактеріальної інфекції. Якщо лікар прописав курс антибіотиків, і перед цим визначив чутливість бактерій до них, то слід пропити все.

Чому ж інколи після лікування антибіотиками нам зле, а в жінок часто розвивається кандидоз?

Антибіотики можуть знищувати не лише погані бактерії, але і потрібну нам нормофлору. Значна її загибель звільняє простір для умовно-патогенних мікроорганізмів, наприклад, грибків. Тому, згідно із протоколами лікування, антибіотики слід прописувати із протигрибковими препаратами, каже імунолог Віра Гаєвська.

Міф №4. Грудне вигодовування та зростання дитини біля природи

Грудне вигодовування та нестерильні умови зростання немовляти – це справді добре для імунітету. Але це недостатньо, щоб спинити будь-яку хворобу.

З народження дитина має неспецифічний імунітет і успадковує частку імунітету мами, а саме – такі ж антитіла. Вони проходять крізь плаценту і є в складі грудного молока.

Але антитіла довго не живуть, їх кількість обмежена, і це лише одна зі складових імунної системи. Тому згодом дитина мусить розвинути власний специфічний імунітет.

Доведено, що діти, які протягом першого року життя зростали на фермах, або бавились із домашніми тваринами, значно рідше страждали на алергії. Собаки привносять в дім багато вуличного бруду, з яким знайомиться імунна система дитини. Наявність в домі кота суттєво знижує шанси розвитку астми в генетично схильних дітей.

Втім, щоб добре протистояти інфекційним хворобам, слід із ними ознайомитись – перехворіти або пройти вакцинацію. Інакше імунна система ніяк не може навчитись наперед їх впізнавати і спиняти.

Міф № 5. Миття рук, особливо антибактеріальним милом, захищає нас від хвороб.

Миття рук ефективно запобігає численним інфекціям. Але антибактеріальне мило робить більше зла, ніж користі.

Центри Контролю Захворювань (Сenters of Disease Control, CDC, США) радять мити руки із милом щоб запобігти потраплянню бактерій та вірусів з долонь на шкіру обличчя, в очі та всередину організму. Миття рук вважають ефективним профілактичним засобом проти грипу та кишкових інфекцій.

Але протибактерійні речовини, мило чи антисептики завдадуть нам шкоду. По-перше, вони будуть знищувати нормофлору шкіри. По-друге, бактерії швидко звикають, і тому регулярне застосування антисептиків для рук виведе на шкірі стійкі бактерії. Насамкінець, поширений антисептик триклозан шкідливий для здоров’я людей: він ослаблює імунітет та порушує синтез гормонів.

Що ж є ефективним засобом активізації імунітету?

Імунну систему не треба стимулювати штучно. Її надмірна активність проявляється не в стійкості до інфекцій, а в появі алергій та аутоімунних хвороб.

Повноцінний сон дарує нам гормон мелатонін, що сприяє доброму відновленню і підтримує імунну систему здоровою.

Фрукти та овочі

Споживання овочів, фруктів та олій забезпечує нас вітамінами, антиоксидантами та рослинними волокнами. Все це запобігає зайвому запаленню, надає імунній системі необхідні вітаміни та мікроелементи, і сприяє здоров’ю мікрофлори кишківника.

Фізичні навантаження ефективно знижують шкідливі процеси запалення в організмі, при ревматоїдному артриті, наприклад, і повертають роботу імунної системи в здорове русло.

Найкориснішими для імунної системи є не дорогі ліки, а безкоштовні речі.

Медичний дисклеймер. Метою статті є загальне інформування. Вона не може замінити медичну консультацію спеціаліста. BBC не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем на підставі інформації з сайту. BBC також не несе відповідальності за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-сайтів, на які посилаються автори статті, а також не рекомендує будь-які комерційні продукти або послуги, згадані на будь-якому сайті. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов’язані з вашим здоров’ям.

Джерело: http://www.bbc.com