З 1 липня 2015 року кошти, що надходять від споживачів в рахунок оплати за газ (в тому числі й жителів Житомирської області – авт.), акумулюються на спеціальних рахунках гарантованих постачальників в «Ощадбанку» і не розподіляються між учасниками ринку.
Про це говориться в повідомленні, поширеному Енергетичною асоціацією України – повідомляє «ЕП».
«За двадцять днів на рахунках накопичилося понад півмільярда гривень, з яких свої кошти за відпущений газ не може отримати НАК «Нафтогаз України», за послуги з транспортування газу не можуть отримати кошти «Укртрансгаз» і газорозподільні компанії», – зазначають в Енергетичній асоціація України.
За даними експертів Асоціації, криза платежів сталася після того, як НКРЕКП своєю постановою №1558 внесла зміни до Алгоритму розподілу коштів.
«Коротка суть змін зводиться до того, що постачальник природного газу, на рахунок якого надійшли гроші від споживача, повинен в якості оплати боргів іншої юридичної особи (газорозподільної компанії), переспрямувати гроші «Нафтогазу», – відзначають експерти. «Тобто фактично постачальник за цим алгоритмом повинен безпідставно розпорядитися чужими грошима, що, природно, суперечить не тільки законодавчим нормам, а й здоровому глузду і легко може бути кваліфіковано, як кримінальний злочин», – відзначають вони.
Асоціація впевнена, що впроваджені зміни в Алгоритм суперечать чинному законодавству, зокрема, Господарському кодексу України та Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу». На її думку, в таких умовах нормальна робота газових компаній стає неможливою.
«Ситуація, що склалася унеможливлює нормальну роботу газорозподільних підприємств та гарантованих постачальників газу, коректне визначення ними податкових зобов’язань, підготовку до осінньо-зимового періоду, посилює кризу взаємних неплатежів, підвищує соціальну напруженість у трудових колективах», – резюмують в заяві.