“Носити бороду – це ціла наука. Борода і вуса вимагають догляду. Так само треба голитися, бо росте багато зайвого, надавати їм форму, – пояснює знаний житомирський бородань Максим Рудницький. – Це своєрідна зачіска на обличчі. Є люди, які просто запустили себе, але є такі, у кого на обличчі ціле мистецтво. Певною мірою борода – це глибинний спосіб самовиразитися, привернути до себе увагу і більшості бороданів це вдається”.
У соціальній мережі набирає популярності спільнота для бороданів і вусанів Житомирщини, за створення і розкрутку якої кілька місяців тому і взявся 33-річний Максим Рудніцький. Не приховує, що ідея не нова – її запозичив у свої одеських «бородатих» друзів.
Подібні пабліки є й в інших містах України та Росії, однак там їх діяльність зводиться до постів зі світлинами красивих чоловіків з бородами та вусами, доповнених цікавим висловлюванням і аудіозаписом. В Житомирі така схема відверто не проходить і не викликає інтересу в учасників групи «Бородата Житомирщина», тож Максиму доводиться працювати по-іншому.
Він запустив фотопроект «Бородаті зустірічі». Його суть проста: Рудницький фотографується у різних місцях зі своїми знайомими бороданями і викладає фото у групі. При цьому, нікого і ніколи спеціально на цю зустріч не запрошує. Більшість світлин зроблені під час прогулянок по місту.
До слова, за час нашої розмови в одному із кафе на Михайлівській десь за годину ми нарахували не менше 15 бородатих чоловіків різного віку, що проходили повз нас.
За приблизними підрахунками Рудніцького, в місті та області кількість таких солідних бороданів, не враховуючи священиків, точно перевалила за кілька тисяч і щоденно збільшується. Останнім часом носити вуса та бороду стало дуже модно, але для багатьох – це свідомий крок.
“Наша група саме для усіх бородатих хлопців області, а також для дівчат, у яких хлопці носять бороду. Ми раді бачити абсолютно усіх, кому подобаються бородані й вусані. «Бородата Житомирщина» – це погляд на життя з-під вусів. Не дивлячись на усю бородатість, ми максимально відкриті, – запевняє Рудницький. – Зараз у спільноті більше 200 учасників і усі ці люди приєдналися за власним бажанням. Щоправда, навіть у Житомирі бороданів є значно більше. Деякі з них давно мене просили зробити таку спільноту для нас усіх. В майбутньому плануємо вийти за межі соцмережі і влаштовувати якісь спільні заходи. Вже зараз нас запрошують на фестивалі. Також маємо намір писати про конкретних бороданів Житомирщини – хто ці люди, чим займаються, чому носять бороду».
Максим називає себе провідником між бородатими і безбородими та акцентує увагу на тому, що у його спільноті «Бородата Житомирщина» ніхто нікого не агітує заводити вуса чи бороду. До речі, логотипом групи стала карта області, на якій Максим знайшов усі ознаки «бородатості». Каже, що жодна область так ідеально не підходить для цього як Житомирська.
Для Рудницького борода у даний час його борода – це своєрідний протест. Розповідає, що бороду з певною періодичністю носить із 17 років. Перед народженням сина вирішив, що борода – це саме та ознака, яка відрізняє візуально маму і тата. «Батя» має бути бородатим мужиком, бо власне це у нього і заклала природа. Так само в бородатому образі зустрічав Максим появу на світ своїх менших двох донечок. Перед черговим розгоном другого Майдану вирішив для себе, що не буде голитися аж поки в країні усе не налагодиться. Тоді про війну навіть ніхто й не думав.
«Якщо поглянути на мене, то можна одразу зрозуміти на скільки все запущено в нашій країні. Моя борода – свідчення цього. З усього видно, що такими темпами, вона встигне дорости до пупка. Прикро, але змін на краще я особисто поки не бачу, – констатує Максим Рудницький. – На цю ідею з бородою мене наштовхнув реальний історичний факт, який носить назву «бородатий бельгійський процес». Під час Майдану я слідкував за усіма подіями, а потім вимкнув телевізор і залишив бороду».
Втім, мало просто залишити бороду, за нею треба доглядати, аби її носіння було комфортним і для власника, і для тих, хто його оточує. Для Максимових маленьких доньок чоловіки діляться на бородатих і безбородих, при чому останнім вони навіть побоюються. Свого бородатого татуся вони обожнюють, адже для них борода – це ще один спосіб утриматися, з нею вони граються. Приблизно так само реагують й інші діти.
Користуючись нагодою, ми попросили Максима дати кілька порад тим, хто вирішив заводити бороду.
«Перш за все на бороду впливає спадковість. Щоб побачити можливості своєї бороди, їй треба дати можливість відрости і не чіпати тижнів два, а краще місяць, – радить Рудницький. – Заводити краще восени, бо, чисто суб’єктивно у холодну пору року її легше носити і звикати. Треба правильно харчуватися. Борода дуже проявляє загальний стан організму. Білки, жири і вуглеводи мають надходити у збалансованому вигляді. В раціоні мають бути морепродукти, горіхи, крупи. Алкоголь і сигарети дуже негативно впливають на ріст і вигляд бороди, тому від них краще відмовитися чи звести до мінімуму. Треба вести активний спосіб життя, а навантаження мають бути помірними. Секс і спорт теж вітаються, але вони не можуть замінювати одне одного. Краще практиктикувати й те і інше. Сьогодні в Житомирі є спеціалізовані заклади (Barber Room), куди можна прийти і вам допоможуть привести до ладу вашу бороду – підстригти, поголити. Так само можна замовити засоби для догляду за бородою від «Manly Club». Спеціальні креми пом’якшують бороду і живлять шкіру обличчя, а віск надає форму вусам».
Юлія ДЕМУСЬ