Серед розумників, що проводять багато часу в шкільних та інститутських бібліотеках, є ті, хто потім будує бізнес-імперії та наближає майбутнє.
Про найкрутіші бібліотеки світу розповідає сайт hiconsumption.com
Бібліотека Делфтського університету, Данія
Зовні будівля цієї бібліотеки нагадує хатку телепузиків, а всередині ніби привнесли щось своє до дизайну інопланетні гості з Альфа Центавра.
![]() |
Меморіальна бібліотека Біделс, Англія
Школа Біделс була заснована в 1893-му році як альтернативна класничним вікторіанським навчальним закладам. Бібліотеку звели в 1921-му в пам’ять про загиблих у Першій світовій. На відміну від більшості бібліотек, тут учням дозволяється без жодних обмежень брати будь-яку з 26 книжок, а за запізнення з поверненням не штрафують.
![]() |
Бібліотека Ель-Ескоріал, Іспанія
Бібліотека займає одну будівель монастирського комплексу Ескоріал, що належить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і вважається найвидатнішою пам’яткою іспанського Ренесансу. Стелю бібліотеки прикрашають фрески роботи Пеллегріно Тібальді.
![]() |
Бібліотека Гейзел, Каліфорнійський університет у Сан-Дієго, США
Ця бібліотека носить ім’я Теодора С’юза Гейзела, котрого покоління американських дітлахів знають як Доктора С’юза, казкаря та мультиплікатора. Тут зберігається велика колекція його малюнків, записників, книжок, фотографій, відеозаписів тощо.
![]() |
Бібліотека “Мозок”, Німеччина
Філологічну бібліотеку Вільного університету Берліна зазвичай називають “Мозок”, імовірно, бо вона на нього схожа. Її було відкрито в 2005-му році.
![]() |
Бібліотека Національного палацу Мафра, Португалія
Щоби потрапити сюди, треба записуватися заздалегідь. Бібліотеку палацу Мафра було відкрито в 1771-му році, й вона досі зберігає чимало старовинних книжок та рукописів, деякі з них були написані до 1500-го року. Про те, щоби безцінним екземплярам не завдали шкоду комахи-шкідники, тут дбає колонія кажанів.
![]() |
Тріпітака Кореана, Південна Корея
Її було засновано в 1231-му році, й відтоді Тріпітака Кореана є найповнішим у світі зібранням буддистських текстів. Причому записані вони на спеціальних дерев’яних дощечках. Будівля знаходить в горах, де холодні вітри допомагають зберігати цей безцінний скарб. На жаль, для відвідувачів ця бібліотека не відкрита.
![]() |
Бібліотека Конгресу, Вашингтон, США
Тут зберігається близько 30 мільйонів книжок, манускриптів, журналів та газет, і їхня кількість щодня збільшується на 10 тисяч.
![]() |
“Книжкова гора”, Роттердам, Нідерланди
Ця бібліотека має форму піраміди, а книжки зберігаються на скляних полицях. Дістатися тієї, яка вам потрібна, можна за допомогою мережі сходів, котрі нагадують про Хогвартс.
![]() |
Бібліотека Джорджа Пібоді при Університеті Джона Хопкінса, США
Ця наукова бібліотека – з її мармуровою підлогою та колонами – така гарна, що інколи тут проводять весільні церемонії.
![]() |
Бібліотека Трініті-коледжу, Ірландія
Вона може здатися знайомою справжнім фанатам “Зоряних воєн”, котрі пригадають архів Храму джедаїв. Щоправда, Джордж Лукас свого часу заперечив, що ці дві бібліотеки якось пов’язані, а Трініті-коледж вирішив не позиватися до режисера.
![]() |
Бібліотека рідкісних книг Томаса Фішера, Канада
Бібліотека була відкрита в 1955-му році й носить ім’я хазяїна млина, котрий був активним членом місцевої громади.
![]() |
Selexyz Dominicanen, Голландія
Це не зовсім бібліотека, і не зовсім книжкова крамниця. Selexyz Dominicanen займає будівлю домініканської церкви ХІІІ-го сторіччя в Маастріхті. У ній є книги, котрі можна взяти почитати, а є такі, які можна придбати назовсім.
![]() |
Бібліотека сера Дункана Райса Абердинського університету, Шотландія
Відкрита в 2012-му році бібліотека зберігає понад 250 тисяч книжок та манускриптів, і в ній є 1200 читальних зал.
![]() |
Бібліотека Саззало, Вашингтонський університет, Сіетл
Генрі Саззало був 15-им президентом Вашонгтонського університету, і бібліотеку він вважав душею навчального закладу.
![]() |
Бібліотека Ліюань, Китай
Скляні стіни бібліотеки зовні вкривають гілки, зібрані просто на місці її спорудження. Вона знаходиться на невеликій відстані від селища Цзяоцзехе – так зроблено спеціально, щоби читач трохи пройшовся та освіжив свій мозок, перш ніж братися за книжку.
![]() |
Бібліотека Рішельє-Лувуа, Париж, Франція
Частину Національної бібліотеки Франції, будівлю Рішельє-Лувуа було відкрито в 1368-му році, зараз вона на реставрації.
![]() |
Бібліотека Святої Женев’єви, Париж, Франція
Збудована в 1838-1850-му роках, бібліотека зберігає близько 2 мільйонів документів. Її дизайном свого часу надихнулися архітектори Бостонської бібліотеки, в них схожі стелі, вони нагадують залізничні вокзали того часу.
![]() |
Публічна бібліотека Вільянуева, Колумбія
Її дизайн придумали четверо архітекторів, причому всі вони були молодші за 27 років. Вониперемогли в конкурсі Colombian Architects Society. Бібліотеку збудовано з екологічних матеріалів місцевими робітниками.
![]() |
Португальська королівська бібліотека, Бразилія
Її заснували в 1837-му році португальські іммігранти, а офіційно бібліотека відкрилася в 1887-му. Двоповерхова будівля була першою серед домів Ріо-де-Жанейро, що мала металевий каркас.
![]() |
Як відомо, деякі з цих бібліотек вважаються не лише найкрутішими, а й найкрасивішими в світі.