Я добре пам’ятаю, як після першого класу моя мама все літо вчила зі мною таблицю множення. Спочатку це було нестерпно боляче, але до серпня вона вже у мене від зубів відскакувала, як віршик. І в школі потім взагалі не було жодних проблем і суцільні “п’ятірки” з математики.
А чого коштувало позакласне читання! Величезні томи “Анни Кареніної” і “Мертвих душ” викликали швидше думки про смерть від нудьги, а не про духовну просвіту.
То чи варто робити це, шановні батьки? Чи варто постійно нагадувати синові чи доньці під час літніх канікул про навчання? А якщо не нагадувати, як це відіб’ється на їх успішності в новому навчальному році?
Тетяна Овруч, завуч старших класів і педагог з 17-річним стажем, допомагає прояснити ситуацію:
Щоб перевірити своїх учнів, особисто я завжди даю їм одні і ті самі тести в кінці попереднього і на початку нового навчального року. Зрозуміло, що восени діти пишуть їх набагато гірше. Петому я виступаю за літні заняття з дитиною – звичайно, в межах розумного
Тетяна Михайлівна пропонує батькам дотримуватися 5 правил ефективних літніх занять:
- Пропонуйте дитині більше читати.
Причому, абсолютно необов’язково за навчальною програмою. Нехай дитина вибирає книги, які їй до душі, тільки стежте, щоб їй завжди було що почитати! Це ніби “заточує” її розум.
- Включіть уроки в повсякденне життя.
Скажімо, нехай дитина порахує, скільки грошей вам потрібно буде витратити в супермаркеті, або розповість вам віршики, які вона пам’ятає зі шкільної програми. Постарайтеся організувати це все ненав’язливо, щоб не викликати у дитини відчуття офіціозу того, що відбувається.
- Повторюйте торішній матеріал.
Знову-таки, робіть це ненав’язливо, дуже добре – в ігровій формі. Щойно у дитини виникне відчуття, що її саджають за парту, вона моментально відмовиться “співпрацювати”.
- Використайте її улюблений комп’ютер.
Закачайте в комп’ютер або планшет розвиваючі та освітні ігри та мультики для дитини. Тільки постарайтеся вибирати щось динамічне і цікаве, в стилі літніх канікул.
- Доручіть дитині організувати екскурсію.
Це може бути як поїздка машиною в інше місто, так і піша прогулянка в найближчий парк. Нехай дитина по максимуму займеться організаційними питаннями (ви, звичайно, будете її непомітно підстраховувати), спробує підрахувати, скільки ви пройдете/проїдете, скільки грошей витратите, скільки часу піде на екскурсію тощо