8 вересня Україна та світ відзначають день грамотності

8 Вересня 2016 07:18
poroshchuk.blogspot.com

poroshchuk.blogspot.com

Знаєш, яке свято ми відзначаємо 8 вересня? Міжнародний день поширення грамотності! Що це за день, яка історія цього свята, і яке значення має грамотність у наш час.

Міжнародний день грамотності 2016 року святкує свій 50-річний ювілей. Це один із днів, який відзначається у всьому світі під егідою Організації Об’єднаних Націй.

Головна мета цієї події – активізувати зусилля міжнародного співтовариства щодо поширення грамотності, однієї з головних сфер діяльності ЮНЕСКО, як інструменту розширення прав і можливостей усіх людей.


Міжнародний день грамотності: трохи історії

Міжнародний день грамотності

Міжнародний день грамотності © Depositphotos

Рівно півстоліття тому, з 1966 року, ЮНЕСКО офіційно почала відзначати Міжнародний день грамотності 8 вересня. Дата вибрана не випадково. За рік до цього в Тегерані відбулася Всесвітня конференція міністрів освіти з ліквідації неграмотності, яка і рекомендувала активізувати зусилля суспільства з поширення грамотності серед населення Землі.

У 2002 році Генеральна Асамблея ООН оголосила Десятиліття грамотності Організації Об’єднаних націй, яке проходило в період з 2003 по 2012 рр. під девізом “Грамотність для всіх”. ЮНЕСКО виступав координатором для стимулювання та активізації в міжнародному масштабі заходів, що проводяться в рамках Десятиліття.


Міжнародний день грамотності – значення грамотності

Міжнародний день грамотності

Міжнародний день грамотності © Depositphotos

Що означає грамотність? Це не тільки вміння читати і писати на примітивному рівні. За визначенням ЮНЕСКО, грамотність для людини прирівнюється до свободи.

Одне зі значень слова “грамотність” – це володіння цілим комплексом суспільно-необхідних знань і, навичок, які дозволяють людям свідомо брати участь у соціальних процесах, а також вільно спілкуватися різними мовами і в різних культурах у сучасному світі.

Можна було б припустити, що в наше XXI століття, час розвитку новітніх інформаційних технологій, проблема неписьменності зовсім неактуальна. проте, за даними ЮНЕСКО, на сьогодні понад 260 мільйонів дітей не ходять до школи, і практично кожна дев’ята доросла людина в світі неграмотна!

Проблема полягає і в тому, що багато дітей і підлітків в світі, незважаючи на те, що вони здобувають освіту, не відповідають належному рівню, за яким їх можна вважати грамотними в умовах сьогодення, що постійно розвивається.


Заходи, приурочені до Міжнародного дня грамотності

Програми ЮНЕСКО щодо підвищення грамотності надають людям відомості про захист навколишнього середовища, про гігієну, про шкоду наркотиків, а також вчать використовувати і застосовувати інформаційні технології. З цією метою розроблені численні програми: “Гуманітарна освіта”, “Освіта і права людини”, “Освіта і інформаційні технології”, “Освіта, наука і техніка” тощо.

Щорічно Міжнародний день грамотності присвячено різним тематикам: “Грамотність і здоров’я”, “Грамотність розширює особисті можливості”, “Значення грамотності для жінок”, “Грамотність і світ” та ін.

Так Міжнародний день грамотності 2016 року відбувається під девізом “Читаючи минуле, пишемо майбутнє”. Це дає можливість оцінити успіхи проведеної за 50 років роботи і запропонувати новаторські шляхи подальшого підвищення рівня грамотності в майбутньому.

Також в Міжнародний день грамотності ЮНЕСКО присуджує людям грошові премії в розмірі 15000 доларів за найбільш ефективні ініціативи по боротьбі з неписьменністю. Перш за все, це проекти в країнах Північної Африки, Південно-Східної Азії, Латинської Америки, в Арабських Еміратах, Китаї. Зазвичай найбільше число неписьменних людей складають бідні верстви населення, жінки і підлітки.

Джерело: tochka.net