Маленькі червоні ягоди журавлини, які з’являються у продажу в період зимових холодів і епідемій, — цінний подарунок природи. Користь журавлини складно переоцінити: вона знижує температуру за грипу та застуди, допомагає від кашлю і нежитю й навіть попереджає появу тромбів у судинах.
Журавлина: природний антибіотик і аспірин в кожній ягоді. Фото: Ole Husby/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0
Журавлина є популярним інгредієнтом святкових страв і напоїв: з неї готують морс, кисіль і компот, додають в десерти і запіканки, а листя — кладуть в чай. Завдяки своїм потужним живильним і антиоксидантним властивостям, журавлину називають «супер їжею» і одним з найкорисніших продуктів.
У свіжому вигляді ягоди журавлини можна побачити тільки в сезон збору врожаю восени і взимку. Свіжі ягоди краще зберігати в щільно закритому поліетиленовому пакеті в холодильнику не більше двох місяців. Протягом цього часу потрібно стежити і вчасно видаляти м’які ягоди, які починають псуватися.
Журавлина зміцнює імунітет, лікує виразку шлунка, запобігає утворенню тромбоцитів. Фото: Ole Husby/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0
Що містить журавлина?
- Вітаміни: А, групи В (В1, В2, В3, В6, В9), С, Е, К.
- Елементи: Ca, Fe, Mg, P, K, Na, Zn, Se, Mn, Cu.
- Танін — особлива речовина, яке захищає слизові оболонки горла, стравоходу і кишківника від хвороботворних мікроорганізмів, що викликають респіраторні або кишкові захворювання. Ще танін загоює інфіковані рани, виразки та тріщини.
Як кажуть фахівці, журавлина дивним чином поєднує в собі властивості природного антибіотика і аспірину і незамінна під час гострих вірусних інфекцій.
Користь журавлини
1.Зміцнення імунітету, захист від вірусів, бактерій і дії вільних радикалів. Вітамін С і солі калію створюють бар’єр для студних захворювань. Як природний антиоксидант, аскорбінова кислота захищає клітини від старіння.
2.Поліпшення кровотворення і роботи нервової системи.
3.Лікування інфекції сечовивідних шляхів (ІСШ). Журавлина — найвідоміший натуральний засіб, що допомагає впоратися з рецидивами ІСШ. Раніше вважалося, що це пов’язано з сильною кислотністю журавлини, але нові дослідження показали, що вся справа в особливих речовинах — проантоціаніднах.
4.Лікування виразки шлунка. Це захворювання надмірно швидким розмноженням певного виду шлункових бактерій (хелікобактерій) на стінках шлунка. Журавлина запобігає прикріпленню бактерій до слизов оболон сечовивідних шляхів і шлунка.
5.Профілактика серцево-судинних захворювань. Поліфеноли журавлини запобігають утворенню тромбоцитів, знижують артеріальний тиск і ризик виникнення атеросклерозу, серцевого нападу або інсульту. Вживаючи 3 склянки соку журавлини, можна підвищити рівень «гарного» холестерину аж до 121%.
6.Протиракові властивості. За останні 5 років вчені неодноразово виявили підтвердження того, що журавлина є відмінним натуральним засобом профілактики і лікування раку.
7.Запобігає хворобам ясен і карієсу: але для цього потрібно пити 100% журавлинний сік без додавання цукру.
Додайте журавлину в свій раціон правильного харчування! Фото: Kim Love/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0
Додаємо журавлину до свого раціону правильного харчування
Щоб додати цю корисну ягоду до свого раціону, не обов’язково видумувати щось складне, журавлина — досить універсальна:
- напій — 100% чистий сік журавлини;
- мультивітамінний напій: 2 середніх неочищених зелених яблука, 1 скибочка свіжого ананаса, 10 свіжих ягід журавлини, 1 см кореня імбиру, 1/4 свіжого неочищеного лайма;
- сушені ягоди журавлини в якості денного перекусу з горіхами або сухофруктами;
- трохи замороженої журавлини до смузі, «лінивої» вівсянки або вівсяного салату;
- на додаток до курки, індички і свинини;
- у вівсяне печиво або кекси.